Районна газета

ЯК ЗМІНИТИ ВИБОРЧУ АДРЕСУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ – 2020

Виборчий кодекс України закріпив можливість зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації – це дозволяє виборцям проголосувати за місцем фактичного проживання.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”. Водночас Виборчий кодекс закріпив можливість  визначити іншу виборчу адресу виборця, відмінну від зареєстрованого місця проживання.

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців можливості проголосувати на виборах.  Тепер кожен виборець незалежно від адреси, за якою  зареєстровано його місце проживання, може визначити своє фактичне місце проживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості, де проживає. Особливої актуальності набуває це право напередодні місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня 2020 року. Адже лише ті виборці, що належать до певної територіальної громади, можуть голосувати на місцевих виборах.

Куди звертатись, щоб змінити виборчу адресу?

Виборцю потрібно звернутись до відділу ведення державного реєстру виборців за місцем, де виборець фактично проживає. Детальну інформацію про місцезнаходження потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті Державного реєстру виборців, де в розділі  «Органи реєстру» слід зайти у вкладку «Відділи ведення реєстру» – саме там міститься інформація про всі відділи у кожній із областей України. 

Які документи потрібно подавати?

Пред’явити паспорт – документ, що посвідчує особу та підтверджує, що особа є громадянином України. Якщо в особи немає паспорту (у разі недавнього набуття громадянства України), така особа пред’являє тимчасове посвідчення громадянина України.

Подати заяву про зміну виборчої адреси, форму якої можна знайти як на сайті Державного реєстру виборців чи Центральної виборчої комісії, так і в приміщенні відділу ведення Державного реєстру.

З 24 липня 2020 року жодних документів, що підтверджують фактичне місце проживання виборця, додавати до заяви не потрібно.

Як подавати документи?

Заява про зміну виборчої адреси може бути подана до відділу ведення Державного реєстру виборців в паперовій або електронній формі

Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.

Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем із використанням мережі "Інтернет" за підписом, прирівняним до власноручного підпису згідно із Законом України "Про електронні довірчі послуги" (кваліфікований електронний підпис). Заява в електронній формі створюється шляхом заповнення виборцем форми з використанням відповідного електронного сервісу, розміщеного на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії (або безпосередньо на офіційному вебсайті Державного реєстру виборців за адресою https://www.drv.gov.ua). Така заява повинна містити адресу електронної пошти виборця. Про подання звернення в електронній формі на вказану виборцем адресу електронної пошти надсилається відповідне повідомлення.

На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Строк розгляду може збільшуватись, якщо у заяві будуть виявлені помилки, неточності чи недостатні дані. В такому випадку виборцю буде надана можливість виправити відповідні недоліки. 

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Звернення щодо зміни виборчої адреси (на відмінну від зареєстрованої)  може бути подане виборцем не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу виборів (виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування) та після завершення виборчого процесу відповідних виборів (через п’ятнадцять днів після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів).

 Тож, до 10 вересня 2020 року (5-й день з дня початку виборчого процесу місцевих виборів 2020) кожен виборець може змінити виборчу адресу та проголосувати вже за новою виборчою адресою на місцевих виборах 25 жовтня цього року.

Повторно змінити виборчу адресу на іншу, відмінну від адреси реєстрації, виборці зможуть не раніше ніж через один рік після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси.